UA-125852293-1
NARGİLENİN DÜNYADAKİ YERİ

NARGİLENİN DÜNYADAKİ YERİ

NARGİLENİN DÜNYADAKİ YERİ

NARGİLENİN DÜNYADAKİ YERİ

NARGİLENİN DÜNYADAKİ YERİ

Nargilenin en önemli özelliklerinden bir tanesi insanları bir araya getirmesidir. Koyu sohbetlerin vazgeçilmezi olmuştur hep. Durum böyle olunca bu kültür yerinde saymayıp başka memleketlere başka diyarlara göç edip sohbetlerin, muhabbetlerin vazgeçilmezi olmuş. Aynı zamanda bu kültürünün erbabı olan insanlar huzurun ve muhabbetin baş tacı olarak nargileyi görmektedir. Ülkemizde çok sevilen bu kültür dünyada da büyük kitlelerce sevilmektedir.

ASYA' DA NARGİLE KÜLTÜRÜ

Bilindiği üzere nargile ilk olarak Asya kıtasında ortaya çıkmıştır. Hindistan cevizinin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevize soktukları kamışla içerideki havayı içine çeken Hintliler nargileyi bulmuşlardır Keza Hintçede Hindistan cevizi anlamına gelen "Nargil" kelimesi de nargileye adını vermektedir.

HİNDİSTAN

Nargilenin anavatanı olan Hindistan' da her kesimden insan nargile kültürüne aşına. Hatta en dünyada en çok nargile tüketimi olan yerlerin başında gelmektedir.

AFGANİSTAN

Afganistan' da bu kültüre daha çok yaşlı kesimden insanlar eğilim göstermektedir. Nargilenin anatomisi de de farklılıklar vardır. Marpuç bölümü yerine kamış kullanılmaktadır.

ÇİN

Çin' deki nargile şekil olarak diğer yerlerdeki nargilelerden çok farklıdır. Buradaki nargile büyük bir çakmağa benzemektedir.  Gövdeyse bambu veya gümüş kullanılarak yapılıyor. Gümüş üzerine ahşap işlemelerle gövdeye süslemeler yapılıyor.

İRAN

Nargile kültürünün en çok yaşandığı yerler arasındadır.  Nargile bu ülkede günlük yaşamda çok önemli bir yere sahiptir. Ülkede sıkı dini kurallar uygulanmasına rağmen bu konuda yasalarda ayrıcalıklar tanınmıştır.

SURİYE

Suriye' de de Afganistan'daki gibi bu kültüre daha çok yaşlı insanlar aşinadır. Diğer ülkelerin aksine buradaki kahvehane kültüründe oturup sohbet etmek yerine tavla, dama, satranç gibi oyunlar oynanmaktadır.

YEMEN

Yemende de nargile kültürü oldukça yaygındır. Ancak burada "Nargile" kelimesi yerine kendi yerel dillerindeki ismi kullanmaktadırlar.

ÜRDÜN

Ürdün'de nargile kültürünün yaygın olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Ancak bu ülke de nargile kafeler cadde sokak kenarlarında yeterince yer olmasına rağmen teras katlarda rehavet göstermektedir.

LÜBNAN

Bu ülkede de nargilenin hatırı sayılır bir kullanıcısı vardır. Hatta yakın zamanlarda ülkede çıkan savaşta insanların nargile etrafında bir araya gelip birbirlerine destek oldukları söylenmektedir.

LİBYA

Libya'da 17 yy.'dan bu yana nargile kullanılmaktadır. Burada kahvehanelerin yanında lüks restoranlarda da nargile içilmektedir.

MISIR

Bu ülkede de Libya gibi 17 yy.'ın başından beri nargile kültürüne aşina. Hatta her sokakta her caddede nargile içen insanlara rastlamak mümkün.

FRANSA' DA NARGİLE KÜLTÜRÜ

Fransa'da nargile ilk olarak Marsilya ve Lyon şehirlerinde ortaya çıkmıştır. Kültürel kaide olarak geçen bu yerlerden Paris' te de bulunmaktadır.

YUNANİSTAN' DA NARGİLE KÜLTÜRÜ

Özellikle Türkiye ile Yunanistan arasında olan ilticada Türkiye'den giden Rumlar tarafından kullanılıp tüm Yunanistan'a yayılmıştır. Nargile bu ülkede daha çok Türk Kahvesi ile birlikte içilmektedir.

ABD'DE NARGİLE KÜLTÜRÜ

ABD' de hatırı sayılır miktarda nargile sevenler vardır. BU miktar gün geçtikçe nargile mekanlarının artmasıyla birlikte daha fazla kişiye nüfus etmektedir.