UA-125852293-1
NARGİLE

NARGİLE

NARGİLE

NARGİLE

NARGİLE

Nargile Osmanlı döneminden günümüze uzanan, söylentilere göre daha da köklü bir geçmişi olan tütün içme aracıdır. Nargile'nin bir çok çeşidi vardır. Herkes zevkine göre olanı seçer ve nargile keyfini sonuna kadar sürer.

Nargile'nin Osmanlı'dan kalan gelenekleri devam etmektedir. Genellikle hep şu sözü duyarsınız ; "Nargile İçmenin Bir Adabı Var"... Evet... Nargile içim şekli ve adabı, yüzlerce yıllardır oluşan kullanım geleneği ile sadece bir alet değildir. Nargile bir aletten fazlasını ifade eder ve kültürümüzün önemli bir parçası haline gelir.

Nargile parçalar halinde oluşur. Türleri vardır. Aromaları farklıdır. Yazımızın devamında sizlerle birlikte bu konuları daha detaylı işleyeceğiz.

 

NARGİLENİN YAPISI VE TASARIMI

Bir nargile takımı 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar ser (gövde), lüle (tütün Kasesi), marpuç(hortum) ve şişe bölümü.

Ser bölümü nargilenin en uzun orta bölgesidir. Karın kısmından, Klasik modellerde boyun kısmına doğru incelen, karın kısmı geniş, boyun kısmı dardır. Bu bölüm nargile takımlarına göre farklı maddelerden yapılabilir. Genellikle nargile takımlarının ser bölümü cam, metal veya seramik yapıdan oluşur.

Lüle bölümü nargilenin en üstünde bulunan bölümdür. Tütünün konulduğu delikli kasedir. Lüle bölümünün içine tütün üstüne de köz konularak tütünün
ısınması sağlanır.

Marpuç dumanı içinize çekmenize yaran bölümdür. Marpuçun tasarımı da nargile takımına göre özel olarak tasarlanır. Yapısı bakımından da marpuç çeşitlerinde  kullanılan hortumun genellikle iç kısmı koyun ve özel olarak ceylan derisinden yapılır. Ancak son zamanlarda silikon, plastik, tek kullanımlık marpuç türleri kullanımı da yaygınlaşmıştır.

Şişe bölümü nargile takımının en altta bulunan bölümüdür. Bu bölüm suyun olduğu ve duyulan forkurdamaların olduğu bölümdür. Farklı renklerde ve tasarımlarda olan nargile takımı şişe tasarımları vardır. Şişeler ışıklandırılıp suyun içine meyve konularak süslenebilir.

NARGİLE EK AKSESUARLAR NELERDİR?

Nargile takımında yukarıda saydığımız yapıların haricinde ekstra elemanlar da bulunur. Bunlar közlükler, nargile kömürü yakma makinaları, nargile açma makinaları, soğutucular, maşa, sipsi, tepsi ve rüzgarlık çeşitleridir.

Maşa ile lüle bölümünde koyduğunuz kömürleri değiştirebilirsiniz. Sipsi bölümü marpuça takılan ağızlıktır. Sipsi bölümü günümüzde plastik maddelerden yapılsa da asıl ürünü kehribardan yapılmaktadır. Değişik materyellerden yapılan özel sipsi çeşitlerini sitemizin sipsiler bölümünden inceleyebilirsiniz.

Nargile takımının içinde bulunan parçalardan Tepsi bölümü közden, lüleden düşen közleri tutmak için kullanılırken rüzgarlık bölümü közün sönmemesi ve küllerin-közlerin etrafa dağılmasını engellemek için kullanılır.

NARGİLE NASIL ÇALIŞIR ?

Nargile içen kişi marpuçtan nefes aldığında sırasıyla aşağıdaki işlemler gerçekleşir;

- Marpuçtan çakilen hava ile oluşan basınç, lülenin üzerinde yanan közün ısısı ile yanan

  tütün dumanı şişe bölümüne doğru iner

- Aromalı nargile tütünü dumanı suyun içinden geçer.

- Suyun içinden geçerken soğuyan duman şişede birikir ve marpuçtan içen kişiye ulaşır.

- Nargile suyunun bu sırada tütün dumanındaki katranı süzer. Suyun en büyük avantajlarından biridir.

NARGİLE TÜTÜNÜ İLE SIGARA TÜTÜNÜ İÇMENİN ARASINDAKİ FARK VAR MIDIR ?

Nargile içerken en çok tartışılan konulardan biri de diğer tütün ürünlerinden farkı varmıdır ? Bu konu hakkında iki farklı görüş ön plana çıkar. Biri nargile ile sigaranın bir farkının olmadığı, diğeri ise nargilenin zararının az olduğu.

Nargile içmek ve tütün içmek arasında ti temel fark sudur. Nargilede çekilen tütün dumanı sudan geçerken, barındırdığı ısı suyu ile bir miktar buharlaştırır. Suyun içinden geçen duman dezenfakte olur.

Bu konu ile ilgili çok yaygın duman testi vardır: Işlak bir mendile sıgara dumanını üflediğinde mendilin sarardığı görülmektedir. Aynı şekilde ıslak bir mendile nargile dumanı üflendiğinde ise mendilin renginin değişmediği görünmektedir.

NARGİLENİN TARİHİ NERELERE DAYANMAKTADIR?

Nargile Ortadoğu kültürünün ürünlerinden biridir. Nargilenin ilk çıktığı ülke Hindistan olarak varsayılır. Nitekim ki bu adet Hindistan'dan günümüzde de devam etmektedir.

Nargilenin adı kültürlere ve bölgelere göre farklı isimlerle adlandırılmaktadır.Ortadoğu'da nargile, İran ve Rusya'da "Kalyan" olarak adlandırılır. Bütün Dünya'da en çok

kullanılan ismi ise Shisha veya Hookah 'tır.

Nargilenin kelime kökeni Farsça'dır. Anlamı, hindistan cevizi anlamına gelen "nargil" bu kelimenin kökenini oluşturur.

 

İLK NARGİLE NASIL YAPILDI VE TÜRKİYE'YE NASIL GELDİ

Yapılan ilk nargilenin hindistan cevizinden yapılmıştır. Hindistan'da  çıkan ilk örneklerinde, hindistan cevizinin içinin çıkarılıp,içine bir miktar su konulumuş ve üzerinde tütün yakıldıktan sonra kabuğuna kamış sokulmasıyla yapılmıştır.

Zamanla hindistan cevizi yerine kabak kullanılmaya başlandı. Kabağa geçiş nargile şişlerinin ilk tasarım değişikliği olmuştur. Çünkü bu değişimden sonra, seramik, porselen, metal ve bronz da nargile için elverişli malzemeler kullanılır hale gelmiştir.

Hindistan'da doğan nargile, başta İran olmak üzere önce Arap kültüründe tanınmış, ardından Osmanlı İmparatorluğu ile tanışmıştır. Osmanlı döneminde Nargile İran'dan getirilmiş ve zamanın kahvehanelerinde kullanılmaya başlanmıştır.  Nargile de uzun zaman İstanbul Tophane’de, İzmir Kemeraltı'nda ve Ankara Gençlik Parkı'nda tömbeki olarak sunulmaya başlanmıştır. Şimdilerde Türkiye'nin tarihi ve turistlik yarleri Topkapı sarayı, Eminönü, Dolmabahçe, Antalya bölgeleri çevresinde nargile tüketimi ve satışı yoğunlaşmıştır.

AROMALI NARGİLELER

Sadece tömbeki ile içilen nargilelerin 1990 'lı yıllardan sonra nargile ürünlerine aromalar eklenmeye başlandı. Aromalı nargile hafif olması ve damakta güzel bir tat bırakması nedeniyle daha çok gençler arasından tercih edilmiş ve daha yaygınlaşmıştır. Aromalı nargile tütünlerinin içindeki tütün miktarının az olması nargilenin sağlığa zararları açısından da daha çok tercih edilmesine sebeb olmuştur.

Aromalı nargileler, meyve özlerinin nargile tütününe katılarak elde edilir. Farlı aroma tatları karıştırılarak yeni aromalar elde edilebilir.

NARGİLE KÜLTÜRÜ

Şu anda Dünya'nın hemen hemen heryerinde kullanılan nargile doğu  bölgelerinde başlamış, batıda da çeşitli değişikliklere uğrayarak kullanılmıştır.

Nargilenin doğuda ve batıda kullanılan iki farklı türü vardır. Fakat bu kullanım türlerinde ortak öğeler mevcuttur.

Batıda kullanılan marpuçlar genellikle küçük tek kişiye özel marpuçlardır. Doğuda ise büyük marpuçlar toplu içimlere olanak sağlayacak şekilde tasarlanır.

Ortadoğu ve arap kültüründe nargile içmenin hareketlerin, davranışların bir anlamı vardır. Nargile içen kişi, içtikten sonra marpucu masaya dayayarak bunu belli eder. Ağız kısmı kendine bakacak şekilde yanında ki arkadaşına ikram eder. Nargileyi kabul eden arkadaş, nargile verenin eline elinin tersiyle hafifçe vurur, ya da sıvazlar. Bu hareket memnuniyetin bir göstergesidir.

NARGİLENİN TEMEL DÖRT ÖĞESİ

Maşa,meşe,köşe,ayşe

Nargile içimlerinde güzel bir içim ortamı sağlam için olması gerek 4 öğe olduğu kabul edilir. Buna halk dilinde "nargilenin dört şartı" denir.

Maşa : Maşa nargilenin közünün ısısını ayarlamak ve közü karıştırmak için kullanılır.

Meşe Közü : Nargile için en iyi köz meşeden oluşur.

Köşe : Nargile içmek için güzel bir köşeye yereşmek çok önemlidir.

Ayşe : Nargile közü dağıtan kişiye Ayşe denir.

NARGİLE TAKIMI ÇEŞİTLERİ

Nargile takımları, boyutlarına ve tasarımlarına göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Orta ve Mini Boy Nargile takımları genellikle ev için ya da taşınabilirlik açısından tercih edilen nargile çeşididir. Bu nargile takımında lüle, şişe ve marpuçlar isteğe göre düzenledir.

Özel Tasarım Nargile takımları genellikle gövde kısmı özel olarak tasarlanan nargile takımlarıdır. Buraya hayvan, kule gibi motifler şeklinde yapılır.

Kahveci Tipi Nargile Takımları büyük boyutlu ve yük olarak ağır nargile takımlarıdır. Bu nargile takımları genellikle kafe ve işletmeler için kullanılır.

Cam Nargile Takımları, diğer nargile takımlarının aksine tamamiyle camdan üretilen nargile takımlarıdır.

Çantalı Nargile Takımları, orta ve mini boylu nargile takımları ile benzerlik gösterir. Taşınılabilirdir. Çantası ile ayrılmaz bir ikilidir.